DOMOWA BIBLIOTECZKA – POMYSŁY DLA MOLI KSIĄŻKOWYCH

Książki już nie mieszczą Ci się na półkach, a w najbliższych planach masz jeszcze zakup kilku romansów, ekscytujących książek detektywistycznych oraz dwa najnowsze bestsellery? Gdzie je wszystkie pomieścić?

Planowanie domowej biblioteczki powinno zacząć się już na etapie zakupu mieszkania i jego aranżacji, szczególnie jeżeli nasza kolekcja jest wyjątkowo okazała i jedna czy dwie półki w salonie lub biurze to za mało, by można było poukładać wszystkie książki.

Książki w salonie

Gdzie powinna się znaleźć domowa biblioteczka? Czy należy wygospodarować jedno z pomieszczeń mieszkania czy może kącik w salonie, sypialni lub kuchni? To zależy od wielkości czterech kątów, możliwości i oczywiście ilości książek, jakie musimy w niej umieścić.

Kącik czytelniczy to bardzo dobry pomysł, o ile książek nie jest za dużo lub pomieszczenie jest bardziej przestronne. W takim przypadku konieczny jest zakupu kilku regałów. Fantastycznie prezentuje się „książkowa tapeta”, czyli regały sięgające od podłogi po sufit. To dekoracja i biblioteczka w jednym. Pamiętać jednak należy o zakupie specjalnej drabinki, aby móc bez problemu sięgać po książki z ostatnich półek.

Jeżeli kolekcja książek jest znacznie mniejsza, to można poeksperymentować z kształtem półek. Będą one mniejsze i łatwiej je będzie umiejscowić – nawet w niewielkim salonie. Świetny efekt wizualny stworzą wiszące na łańcuszkach drewniane deski lub palety, mogą być polakierowane lub pomalowane. Sklepy także wspierają naszą kreatywność – półki na kółkach, skośne półki, a nawet te wiszące pod sufitem.

Pomieszczenie, które „pachnie” książkami

Często ilości książek, jaką mamy w domu, nie kontrolujemy. Kupujemy, kupujemy i nagle brakuje miejsca, upychamy je gdzieś po szafkach, pod stolikami, za łóżkiem i gdzie tylko to możliwe. Duże mieszkania z większą ilością pomieszczeń pozwalają na stworzenie domowej biblioteczki i całkowicie osobnym pomieszczeniu. Nie musi być ono duże, chociaż to zależy od ilości posiadanych egzemplarzy. Co będziesz potrzebować do zaaranżowania takiej przestrzeni?

• Regały, półki, szafki – nie ukrywaj książek w gablotach, najprostsze rozwiązania są najlepsze, czyli klasyczne, wysokie, drewniane regały
• Drabinka, aby sięgać książki z najwyższych półek
• Wygodny fotel – komfort podczas czytania to dodatkowy atut
• Stolik – kawa czy herbata dobrze, kiedy staną na stoliku, aby nie zabrudzić książek
• Rośliny – uspokajają, pomagają się zrelaksować i upiększają wnętrze.

Nasza rada: posegreguj książki według ich gatunków lub autorów, a jeżeli jest ich mniej, to ułóż alfabetycznie. W ten sposób łatwiej odnajdziesz tę, do której aktualnie chcesz zajrzeć.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj