NA PARTERZE, NA OSTATNIM, A MOŻE POŚREDNIM PIĘTRZE?

Od lat najrzadziej wybieranymi mieszkaniami są te, które znajdują się na parterze i ostatnim piętrze. Według wielu osób są one najmniej funkcjonalne i wady znacznie przewyższają zalety. Szukając mieszkania oprócz ceny, metrażu i lokalizacji zawsze uwzględniamy kondygnację, na której jest ono usytuowane. Ma ona bardzo duże znaczenie, ale czy rzeczywiście warto jest rezygnować z parterów i ostatnich pięter?

Mała prywatność, ale… prywatny ogródek!

Powodów, dla których unikamy parterów jest wiele. Przede wszystkim mieszkając na nich, musimy się liczyć z ograniczoną prywatnością. Nisko położone mieszkania mają okna wyeksponowane dla wszystkich przechodniów i sąsiadów, co może wpływać na komfort przebywania we własnych czterech ścianach. Ponadto duże znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa. Partery są łakomym kąskiem dla złodziei, chociaż należy podkreślić, że obecnie produkowane okna wyposażone są w solidne zabezpieczenia i znacznie utrudniają wtargnięcie przez nie do środka mieszkania.

Mieszkania na parterze mogą być jednak dobrym rozwiązaniem dla osób starszych i tych, które mają problemy z poruszaniem się. Brak konieczności pokonywania kolejnych pięter oraz wysokich schodów znacznie ułatwia do nich dostęp. Ponadto, lokale na parterze bardzo często posiadają przynależące do nich ogródki. Zielona przestrzeń na pewno korzystnie wpływa na mieszkanie na najniższym piętrze.

Mieszkania najcieplejsze, ale… ten hałas!

Drugie, trzecie, a w przypadku wieżowców nawet siódme piętro to mieszkania, które są według wielu danych wybierane najczęściej. Pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż są z każdej strony otoczone innymi lokalami. To jednak ma swoje minusy – duża ilość sąsiadów zakłóca często spokój. Hałas i zgiełk nie sprzyjają odpoczynkowi i może to obniżyć komfort mieszkania. Pamiętaj jednak, że im wyżej położone mieszkanie, tym jest ono jaśniejsze, a lepiej oświetlone mieszkania mają swój niepowtarzalny urok, jak też są bardziej ekonomiczne.

Piękne widoki i spokój, ale… wyższe rachunki za ogrzewanie!

Ostatnie piętro, szczególnie w wieżowcach, cieszy się dużą popularnością wśród tych, którzy chcą każdego dnia zachwycać się pięknym widokiem za oknem. Atrakcyjność tych mieszkań wzrasta wraz z obecnością terenów zielonych w najbliższej okolicy. Nowe mieszkania mają niekiedy dodatkowo duże tarasy, służące codziennemu odpoczynkowi. Również mniejsza ilość sąsiadów korzystnie wpływa na komfort mieszkańców. Ostatnie piętro jest jednak najzimniejsze, ale latem najcieplejsze. Tych niedogodności nie wynagrodzi wielu nawet duży taras oraz wspaniały krajobraz za oknem.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj