RATA KREDYTU HIPOTECZNEGO – JAK JĄ OBNIŻYĆ?

Biorąc kredyt hipoteczny, mamy świadomość comiesięcznych zobowiązań przez kilkanaście lat. Jesteśmy pogodzeni z faktem, że każdego miesiąca z naszego konta ubywać nam będzie niemała kwota pieniędzy. Wiele osób uważa, że w negocjacjach i we współpracy z bankiem zawsze jest na przegranej pozycji, to przecież on udzielił im wsparcia finansowego, a my mamy wobec niego zobowiązania. Rzeczywistość jest jednak bardziej optymistyczna.

Musisz wiedzieć, że kredyt to korzyści zarówno dla banku, jak też dla kredytobiorcy. Obie strony mają z tego zysk, a bank na nas zarabia. Jemu również zależy na udzieleniu jak największej ilości kredytów i zaufaniu klienta, który być może w przyszłości ponownie skorzysta z jego usług. Warto więc negocjować, ponieważ szanse na korzystniejsze raty są bardzo duże.

Im dłuższy okres kredytu, tym niższa rata

Wydłużając okres spłaty zadłużenia, możemy liczyć na niższą comiesięczną ratę. To rozwiązanie dobre jednak tylko wtedy, kiedy spłacanie zadłużenia sprawia nam większe kłopoty. Chwilowo jest to rozsądna opcja, gdyż w ten sposób więcej pieniędzy zostaje w naszej kieszeni. Kiedy jednak spojrzymy na sytuację szerzej, dostrzeżemy, że w rzeczywistości bank otrzyma od nas więcej odsetek.

Oddanie 2 razy więcej, niż pożyczyliśmy od banku może nie jest dobrą perspektywą, dlatego zanim podejmiemy decyzję o wydłużaniu okresu kredytowania, powinniśmy rozważyć też inne opcje.

Refinansowanie kredytu

Przy negocjacjach z bankiem najczęściej klient składa wniosek o obniżenie marży, co jednak tylko w niewielu przypadkach kończy się z korzyścią dla kredytobiorcy. Trzeba mieć solidne argumenty, aby bank pozytywnie rozważył naszą prośbę, np. duża wartość nieruchomości. Lepszym rozwiązaniem jest refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku. Konkurencja chętnie przejmuje klientów, gdyż zależy im na pozyskaniu nowych. Bank, który przejmuje kredyt weryfikuje, jak przebiegała jego spłata. Jeżeli nie było żadnych problemów, możemy otrzymać bardzo korzystną ofertę, co spowoduje obniżenie comiesięcznej raty.

Negocjujemy z bankiem w sprawie zmiany marży

Są osoby, które jednak nie chcą skorzystać z refinansowania, a satysfakcjonowałaby ich zmiana i obniżenie marży. W takiej sytuacji warto pokazać bankowi, że nasza sytuacja majątkowa polepszyła się, nasze dochody wzrosły, natomiast wartość nieruchomości korzystnie się zmieniła. Wykorzystanie takich argumentów postawi Cię w dobrym świetle, a bank uznając Twoją sytuację finansową za bardziej stabilną, rozpatrzy wniosek pozytywnie.

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj