DOM PARTEROWY CZY PIĘTROWY

Współcześnie w architekturze dominuje prostota. Domy przyjmują formy brył, im mniej zdobień, tym lepiej, ma być po prostu modernistycznie. W tej kwestii nie spotkamy się z większymi sporami, jeżeli jednak chodzi o to, czy dom ma być parterowy czy może piętrowy, można się spierać co do ich wad i zalet.

W pierwszej kolejności powinno się wziąć pod uwagę warunki zabudowy. Powierzchnia działki ma duże znaczenie przy podejmowaniu przez nas decyzji. Działki o niezbyt wydłużonym prostokącie czy też w kształcie kwadratu dają większe możliwości i bez trudu można na nich wybudować zarówno rozległy dom parterowy, jak również do piętrowy. Który jednak wybrać, aby spełnić swoje marzenia o przytulnym i nowoczesnym domu z ogrodem?

Dom parterowy – tańsza inwestycja, droższa eksploatacja

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy domy parterowe mają więcej zwolenników czy przeciwników. Jedno jest jednak pewne, zanim zdecydujemy się na taką zabudowę, trzeba uwzględnić wszystkie czynniki, związane z możliwościami rozmieszczenia pomieszczeń, kosztami budowy i oczywiście późniejszej eksploatacji.

Domy parterowe buduje się stosunkowo szybko, a zatem szybciej można się do nich wprowadzić. Brak dodatkowych stropów i podłóg redukuje koszty budowy. Jest to rozwiązanie, które szczególnie sprzyja osobom z problemami z poruszaniem się, gdyż wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednej kondygnacji. Zagospodarowanie wnętrza również jest rzeczą prostszą, gdyż wszystkie pokoje mają zazwyczaj tę samą wysokość. Do wad zaliczamy jednak koszty eksploatacji, które są związane z wyższymi kosztami ogrzania domu. Nie na każdej działce zbudujemy budynek o takiej powierzchni, gdyż musi mieć ona odpowiednią wielkość oraz proporcje.

Dom piętrowy – energooszczędny, ale kosztowny w budowie

Jeżeli zależy nam na domu energooszczędnym, to najlepszym rozwiązaniem będzie ten piętrowy z poddaszem mieszkalnym. Ponadto, można go wybudować niezależnie od wielkości działki, na terenie o nieproporcjonalnych wymiarach. Oszczędności w kosztach budowy można szukać przy zakupie materiałów na dach i fundamenty.

Budżet zaoszczędzony na materiałach na dach i fundamenty z pewnością wykorzystamy na opłacenie wykonania dodatkowych stropów i podłóg. Nie można zapominać też o izolacji poddasza oraz o schodach, które również są bardzo kosztowne. Na piętrze bardzo często znajdują się pomieszczenia o nietypowych skosach, a zatem pojawia się konieczność zamówienia mebli na wymiar.

Nikomu nie uda się rozstrzygnąć sporu, który dom będzie lepszą opcją – parterowy czy piętrowy. Do wyboru trzeba podejść indywidualnie, analizując możliwości działki, swoje potrzeby i zasoby finansowe.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj