OKNO NA ŚWIAT, CZYLI JAK WYBRAĆ DOBRE OKNA DO MIESZKANIA

Wybór okien do domu nie może być uwarunkowany jedynie ich ceną. Pod uwagę należy wziąć znacznie więcej czynników, dzięki którym nie tylko zapewnimy naszemu wnętrzu ciekawy i spójny wygląd, ale również sobie samym oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem. Okna są barierą dzielącą wnętrze mieszkania od środowiska zewnętrznego. Muszą przede wszystkim wyróżniać się szczelnością i dobrą ochroną przed wymianą ciepła. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?

Okna od strony technicznej

Bardzo często przy wyborze okien sugerujemy się ich wyglądem. Skoro pasują do wnętrza pomieszczenia, będą więc dla nas idealne. Okazuje się, że to, co warunkuje ich jakość i świadczy o rozsądnym zakupie, znajdziemy w ich parametrach technicznych. Należy zwrócić uwagę na:

  • współczynnik przenikania ciepła (Uw): im jest on niższy, tym okno lepiej chroni wnętrze przed wymianą ciepła z otoczeniem. Optymalnym rozwiązaniem będzie Uw 1,4-0,7
  • izolacyjność akustyczna (Rw): im wartość tego współczynnika jest wyższa, tym okno lepiej tłumi hałas
  • klasa szczelności: oznaczana jest symbolami od 1A do 9A. Klasy najwyższe zachowują lepszą szczelność na wodę opadową
  • klasa odporności na obciążenie wiatrem: w tym przypadku do wyboru mamy klasy od A1 do C6. Im jest ona wyższa, tym okno jest sztywniejsze oraz bardziej odporne na oddziaływanie wiatru.

Co wiecej, istotną kwestią jest również ilość szyb. Najczęściej okna posiadają 2 szyby, jednak te 3-szybowe wykazują się lepszą ochroną przed wymianą cieplną i zachowują znacznie większą szczelność. Jeżeli mieszkamy na parterze lub w domku jednorodzinnym, warto jest zainwestować w okna antywłamaniowe. Posiadają dodatkowe zabezpieczenia i tym samym utrudniają potencjalnym złodziejom dostęp do wnętrza budynku.

Okna od strony wizualnej

Okna stanowią integralny element każdego wnętrza. Trudno sobie wyobrazić bez nich mieszkanie głównie ze względów praktycznym. Kwestie wizualne nie są jednak całkowicie bez znaczenia. Obecnie możemy zdecydować się na stylowe okna drewniane, klasyczne PCV lub nowoczesne aluminium. Duże przeszklenia balkonowe polecane są do pomieszczeń z wyjściem na taras i balkon, dodają całej aranżacji elegancji i oryginalnego designu. Ponadto optycznie powiększają małe pomieszczenia. Kolor okuć można dzisiaj bez problemu dostosować do koloru ścian w pokoju czy też dodatków. Białe okna nie są jedynymi dostępnymi na rynku, co znacznie ułatwia wybór tych, które będziemy z przyjemnością eksponować, zamiast ukrywać za długimi zasłonami.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj