OSZCZĘDNIE I ROZSĄDNIE, CZYLI WYBIERAMY OGRZEWANIE DOMU

Wybór ogrzewania do domu to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć. Od niej zależy, czy zimą, kiedy na dworze panuje mróz, będziemy mogli się ogrzać w zaciszu własnego mieszkania, bez potrzeby oszczędzania ze względu na wysokie koszty z tym związane.

Oprócz tradycyjnego ogrzewania paliwami mamy do wyboru ogrzewanie gazowe, elektryczne i ekologiczne. Ich ceny z każdym kolejnym rokiem się zmieniają, co z pewnością zauważyły te osoby, które zainwestowały w ogrzewanie już kilka lat temu. Czy zatem lepszym rozwiązaniem jest być wiernym tradycji czy może podążać za duchem czasu?

Ogrzewanie gazem ziemnym

Jest to rodzaj ogrzewania postrzegany jako najtańszy i równocześnie bardzo wygodny. Jego wykorzystanie możliwe jest jednak tylko tam, gdzie istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej. Duże znaczenie ma tutaj cena samego gazu, która jest niższa od oleju opałowego. Jeżeli chodzi o zanieczyszczanie środowiska również znajdą się argumenty, które będą wskazywały na to, że ogrzewanie gazem ziemnym jest bardzo korzystne – powstające spaliny są stosunkowo czyste i w małym stopniu zanieczyszczone.

Olej opałowy i paliwa stałe

Aby móc wykorzystać do ogrzewania olej opałowy, należy dysponować odpowiednio dużą przestrzenią na zbiornik z olejem. Jest to rozwiązanie komfortowe, wygodne i umożliwiające wybór dostawcy. Jednak ceny oleju bardzo się wahają, a zatem nie możemy być pewni, jak będzie wyglądała sytuacja w kolejnych latach.

W przypadku paliw stałych, takich jak drewno, ekogroszek czy też węgiel wszystko zależy od tego, które z nich wybierzemy. Drewno należy do ekologicznych źródeł energii i jest łatwo dostępnym materiałem. Ponadto, kominek w salonie to duży atut wpływający na wizualny charakter wnętrza. Węgiel zaś jest tani, jednak ogrzewanie nim domu może okazać się kłopotliwe ze względu na konieczność stałej obsługi kotła i konieczność wygospodarowania miejsca na popiół. Starsze kotły bardzo zanieczyszczają powietrze, dlatego w tym przypadku trzeba być bardzo ostrożnym i wybierać nowoczesne rozwiązania. Istnieje jeszcze ekogroszek, który zyskuje coraz większą popularność. Jest to paliwo czyste, a jego załadunek jest niezwykle prosty.

Ogrzewanie elektryczne

Idealne dla tych, którzy chcą uniknąć emisji spalin oraz cenią sobie wygodę i praktyczne rozwiązania. Przy pompach ciepła jest to ogrzewanie naprawdę niezawodne, dlatego wiele osób rozważa je przy budowie domu. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami zakupu i wykonania instalacji, a także eksploatacji.

Nowoczesne ogrzewanie kolektorami słonecznymi

Ogrzewanie, które pozwala obniżyć koszty z nim związane i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Najczęściej jednak kolektory słoneczne są jedynie wsparciem dla podstawowego ogrzewania, jednak różnica w kosztach jest wyraźnie dostrzegalna.

Koszty eksploatacji systemu grzewczego
PLN/rok netto (ogrzewanie CO)

Gaz ziemny – ok. 2500 – 3500 zł
Gaz ziemny + kolektory słoneczne – ok. 2300 zł
Olej opałowy – ok. 3500 – 4500 zł
Węgiel kamienny – ok. 1700 zł
Ekogroszek – ok. 1660 zł
Energia elektryczna – ok. 5000 zł
Drewno opałowe – ok. 1500 – 2000 zł

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj