EKOLOGICZNE OSIEDLA PRZYSZŁOŚCI STAJĄ SIĘ RZECZYWISTOŚCIĄ

Świadomość dużego znaczenia ekologicznych rozwiązań wśród społeczeństwa na całym świecie wciąż rośnie. Obecnie mamy do czynienia z „ekologicznym trendem”. Na sklepowych półkach znajdziemy eco produkty spożywcze, eco opakowania, a nawet eco ubrania. Również w branży budowlanej coraz częściej wykorzystuje się rozwiązania, które są przyjazne naturalnemu środowisku, jak również pozwalają na większe oszczędności eksploatacji.

Skandynawskie ekologiczne pomysły

Czy zastanawiałeś się na tym, kto właściwie zapoczątkował budowę ekologicznych osiedli i domów? Trend ten przywędrował do nas z krajów skandynawskim, gdzie dużą wagę przywiązuje się do dbałości o otoczenie i środowisko naturalne. To właśnie w Norwegii i Szwecji architekci rozpoczęli kilka lat temu pracę nad osiedlami, które zasilane miały być alternatywnymi źródłami energii, a budynki wykonane z energooszczędnych materiałów. Pomysł ten przypadł do gustu innym europejskim krajom, również Polsce. Budynki budowane są np. z gliny, materiału, który jest łatwy w utrzymaniu, a jednocześnie estetycznie się prezentujący i – co ważne – bardzo wytrzymały. Na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w Woli Kopcowej postanowiono wykorzystać alternatywne źródło energii, a dokładniej pompę cieplną, a w Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie wodę podgrzewa się przy pomocy energii słonecznej. Takich przykładów inwestycji jest jednak znacznie więcej.

Eco materiały

Wspominając o eco materiałach, należy wiedzieć, jaki właściwie jest cel ich wykorzystania. Ich zadaniem jest przede wszystkim łatwiejsze i tańsze ogrzanie domu bez obaw przed „uciekaniem” ciepła z wnętrza budynku. Wspomniana została już glina, jednak nie brakuje inwestycji, gdzie wybiera się np. drewno, a nawet słomę. Ich doskonała termoregulacja powoduje, iż rachunki za ogrzewanie są niższe, a więc oszczędzamy i jednocześnie cieszymy się ciepłem w zaciszu własnego mieszkania. Naturalne materiały to też farby i np. płyty wiórowo-cementowe o zaskakującej estetyce i będące surowcami sprzyjającymi zdrowiu mieszkańców.

Proekologiczne rozwiązania

Inwestorzy i deweloperzy prześcigają się w coraz to nowszych oraz bardziej ekologicznych rozwiązaniach. Stosuje się m.in. podziemne zbiorniki na odpady, które składają się z betonowych silosów i kontenera wykonanego z polietylenu. Przy projektowaniu osiedli w oparciu o główne założenia ekologii nie można zapomnieć o nowoczesnej technologii, ponieważ to właśnie ona pozwala na praktyczne wykorzystanie tego, co oferuje nam środowisko naturalne. Panele słoneczne, ogniwa fotowoltaniczne lub pompy ciepła – gdyby nie innowacyjne rozwiązania nie byłoby możliwe zastosowanie w budownictwie alternatywnych źródeł energii.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj