Czy możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu i jednocześnie niepłacenie wysokich rachunków za ogrzewanie? Wiele osób stara się jak najrzadziej włączać kaloryfer, okrywając się ciepłym swetrem i kocem. Nierzadko jednak zaoszczędzone pieniądze zostawiają w aptece. Co zrobić, aby mieć ciepło w mieszkaniu i pieniądze w kieszeni?
Rozsądne wietrzenie mieszkania
Zimą nie należy rezygnować z wietrzenia pomieszczeń w mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby nie znalazło to swojego odzwierciedlenia na rachunkach za ogrzewanie. Przede wszystkim zanim otworzymy okno, powinniśmy zakręcić kaloryfer. Termostat wyczuwając obniżenie się temperatury w mieszkaniu, automatycznie zwiększy moc grzania i tym samym zawór zostanie maksymalnie rozkręcony.
Wedle drugiej zasady, zimą należy wietrzyć krótko, ale intensywnie. = Otwarte na tzw. chwilę okno pozwoli zapewnić cyrkulację powietrza i nie ochłodzi tym samym zasadniczo mieszkania.
Reguluj temperaturę w zależności od swoich potrzeb
Czy wychodząc z domu, zakręcasz grzejnik? Większość z nas tego nie robi, ponieważ obawia się zbyt dużego wyziębienia mieszkania. Owszem, wracamy do większego chłodu, jednak nagrzanie pomieszczeń nie będzie trwało długo, a w tym czasie można ogrzać się przy ciepłej herbacie. Jeżeli jednak szczególnie lubisz ciepło, nie musisz grzejnika zakręcać do 0, a obniżyć do 1 lub 2.
Podobnie jest, kiedy idziemy spać. Specjaliści zalecają sen w temperaturze 17-18 stopni, co wpływa na jego efektywność i zdrowie naszego organizmu. Również przed pójściem spać, obniż temperaturę w sypialni, zyska na Tym Twoje zdrowie i Twój portfel.
Wpuść słońce do mieszkania
Nawet zimą niekiedy wychodzi słońce, promienie słoneczne stanowią doskonałe źródło ciepła. W takim dniu warto odsłonić żaluzje i rolety oraz pozwolić naturalnemu światłu ogrzewać mieszkanie. Pamiętaj, aby w tym czasie zakręcić grzejnik. Jeżeli mowa o oknach, to trzeba mieć na uwadze długość zasłon. Nie powinny one przykrywać grzejników, w ten sposób hamują rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Podobnie jest meblami, którymi zastawiamy kaloryfery. Jeżeli jest taka konieczność, na zimę robimy małe przemeblowanie.
Okazuje się, że niewiele potrzeba, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i nie marznąć we własnym mieszkaniu. Szczypta zdrowego rozsądku, wiedzy na temat funkcjonowania grzejników i chęci, a ciepło będzie Cię kosztować nawet kilkaset złotych mniej!