CIASNE, ALE WŁASNE – POLACY Z WŁASNYM M KONTRA RESZTA EUROPY

Polacy chcą mieć własne mieszkanie, co nie jest stwierdzeniem nowym i zaskakującym. Podobnie zresztą jak pozostali Europejczycy, którzy także dążą do posiadania na własność swoich czterech kątów. Różnicy możemy się jednak dopatrywać w ilości właścicieli mieszkań w naszym kraju i naszych europejskich dalszych oraz bliższych sąsiadów. Czy przeciętnego Polaka stać na własne M?

Wielka Brytania o niepokojącej sytuacji w swoim kraju

Wielka Brytania jest bliskim nam krajem. Bardzo wielu Polaków emigruje właśnie w tamtym kierunku, tam znajduje pracę i pozostaje na stałe. Z tego powodu dobrze jest przyjrzeć się sytuacji w tamtym regionie, co znacząco ułatwiają napływające stamtąd w ostatnim czasie informacje.

Brytyjczycy mówią o dużym spadku ilości właścicieli domów, który jest w tym momencie najniższy od 30 lat. Na początku XXI wieku swoje cztery kąty posiadało tutaj aż 71% mieszkańców kraju, co było jego rekordowym wynikiem. Według badań, przeprowadzonych w 2014 roku, przez Eurostat w Wielkiej Brytanii w tym czasie było niewiele ponad 60% właścicieli mieszkań. Mamy zatem do czynienia z tendencją spadkową.

Zajrzyjmy do Polski

Bardziej jednak powinna interesować nas sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce. Dużo mówi się o coraz większych trudnościach w otrzymaniu kredytu hipotecznego, a jak wiadomo, nie każdego stać na zakup własnego mieszkania za gotówkę. Ceny nieruchomości również nie są zadowalające, co jest kolejną przeszkodą na drodze do posiadana własnych czterech kątów. Młodzi ludzie decydują się raczej na wynajęcie kawalerki czy dwóch pokojów z kuchnią niż na zakup większego mieszkania, co nie oznacza, że tak jest im wygodniej, po prostu nie mają możliwości otrzymania kredytu lub boją się problemów z jego spłatą. Polska – w statystykach Eurostat – znalazła się jednak na 9 miejscu, co nie jest złym wynikiem.

Czołówka krajów z największym odsetkiem nieruchomości zamieszkałych przez właścicieli może być jednak zaskakująca. Na pierwszym miejscu uplasowała się Rumunia z wynikiem 95%, na drugim miejscu Słowacja – 90%, a na najniższym stopniu podium Litwa – prawie 90%. W pierwszej 10 nie znajdziemy takich państw jak Niemcy, Austria czy Dania, co mogłoby się wydawać, że właśnie w tych regionach ludzie mogą sobie pozwolić na własne M. Problemem niekoniecznie jest kwestia finansowa, a po prostu mentalność i brak większej potrzeby posiadania nieruchomości na własność. W Polsce to niestety brak odpowiednich środków pieniężnych jest podstawowym i najważniejszym ograniczeniem.

 

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj