MIESZKANIE PLUS REALNYM WSPARCIEM DLA POLSKICH RODZIN?

Polski rząd z wielkim optymizmem mówi o nowym projekcie Mieszkanie Plus, który ma wejść w życie z początkiem roku 2018. Jest to nadzieja dla Polaków czy kolejna obietnica, która nie zostanie do końca spełniona? Kto ma szanse na skorzystanie z nowego projektu? Jak dużo będzie mógł dzięki niemu zyskać?

Słowa premier Beaty Szydło jednoznacznie wskazują na to, że na nowym projekcie mają zyskać przede wszystkim polskie rodziny:

„Program, który przygotował nasz rząd, jest realnym wsparciem dla polskich rodzin i tych wszystkich, którzy chcieliby myśleć o założeniu rodziny, ale nie stać ich na mieszkanie. Wpisuje się w wielki priorytet naszego rządu, jakim jest wspieranie rodzin. Jest efektem wielomiesięcznej pracy i kompleksowym sposobem na rozwiązanie problemów mieszkaniowych Polaków”.

Nie jest to jednak „oferta” dla każdego. Do projektu mogą przystąpić osoby zarówno z niskimi, jak i wysokimi dochodami, co nie oznacza, że we wszystkich przypadkach wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone. Podczas kolejności przyznawania lokum, pod uwagę brane będą:

 • wielodzietność rodziny
 • dotychczasowe miejsce zamieszkania
 • posiadanie dochodów wystarczających na opłacenie czynszu

Czynsz w mieszkaniach dostępnych w programie Mieszkanie Plus ma być niższy o 40-50 % od tego, który funkcjonuje na rynku mieszkaniowym. Przykładowo wynajęcie kawalerki o 30.mkw będzie kosztować 600 zł.

Należy również wiedzieć, że mieszkania powstające w ramach projektu przygotowywane są pod wynajem, jednak będzie istniała możliwość „docelowego przeniesienia własności” po 30 latach. W takich przypadkach trzeba będzie się liczyć z czynszem wyższym o ok. 20%.

Program Mieszkanie Plus opiera się na trzech filarach:

 1. wsparcie budownictwa społecznego – rezygnacja ze wsparcia budownictwa komunalnego na rzecz budownictwa społecznego
 2. wsparcie oszczędzania mieszkaniowego – utworzenie dla Polaków subkont, na które przekazywane będą ich oszczędności, uzupełniane przez premię od państwa
 3. utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, dzięki czemu mieszkania budowane na gruntach Skarbu Państwa mają być tańsze.

Szczegóły projektu wyglądają bardzo obiecująco. Na pewno skorzystają na nim rodziny wielodzietne i osoby klasy średniej. Od 2017 r. będą przyjmowane wnioski o mieszkanie w ramach projektu Mieszkanie Plus, na rok 2018 planowane są mieszkania pilotażowe, a 2019 rok ma być początkiem właściwego projektu. Lokalizacje mieszkań nie zostały jeszcze podane, wiadomo jednak, że powstaną one w większych miastach i na ich obrzeżach.

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj