ZIELONY KĄCIK W MIESZKANIU

Rośliny, czyli kolorowe kwiaty bądź też aromatyczne zioła mają wielu zwolenników, ale ich przeciwników również nie brakuje. Podczas aranżacji wnętrz są dla niektórych kluczowym elementem, dla innych ostatnią rzeczą, którą chcieliby mieć w swoim salonie czy kuchni. Nie musisz być miłośnikiem natury, ale powinieneś wiedzieć, iż rośliny w mieszkaniu są nie tylko elementem ozdobnym, ale wpływają również na nasze samopoczucie oraz zdrowie.

 

Zieloni pomocnicy

Kwiaty i wszelkie inne rośliny czynią wiele dobra w mieszkaniu. Doceniane jest przede wszystkim ich piękno, ale zapomina się o ich pozytywnym wpływie na nasze zdrowie bądź samopoczucie.

 

 • Producenci tlenu – potrzebujemy tlenu, aby oddychać, a w małych pomieszczeniach czy też mieszkaniach, gdzie przebywa duża liczba ludzi, często jego ilość jest ograniczona. Są rośliny, które pomogą Ci zadbać o Twój oddech – skrzydłokwiat, anturium i daktylowiec.
 • Świeże, wilgotne powietrze – liście mają zdolność do przepuszczania wody, a więc to przez nie woda paruje. Im powietrze wilgotniejsze, tym lepsze jest nasze samopoczucie. Jakie rośliny wybrać? Na pewno paproć i szeflerę, ale warto pomyśleć także o fiołkach, agawie czy fikusie.
 • Czysto nie tylko na meblach i podłodze – czyste powietrze to zdrowe powietrze. Niektóre z roślin wykazują zdolność do oczyszczania powietrza, jak np. orchidea niweluje szkodliwy dla zdrowia ksylen, jaki występuje w monitorach komputerów czy telewizorach, a paproć neutralizuje formaldehydy obecne w farbach, kuchenkach gazowych i wykładzinach.
 • Spokój i relaks – rośliny wpływają łagodząco na stres i pomagają się odprężyć. Szczególne znaczenie w tej kwestii mają jaśmin, pelargonia, gardenia i drzewka cytrusowe.
 • Bierni palacze – niektóre rośliny to bierni palacze, którzy pochłaniają dym papierosowy, dbając tym samym o zdrowie Twoje i Twoich domowników, a także o ładny zapach w mieszkaniu. Palacze powinni pomyśleć o gerberze, bluszczu czy też daktylowcu niskim.

Rośliny na różnych przestrzeniach

Każda z roślin ma inne potrzeby i toleruje inne otoczenie. W miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu, powinny znaleźć się rośliny pochłaniające zanieczyszczenia, np. draceny i figowce. W kuchni doskonale sprawdzą się zioła. Będą nie tylko pięknie zdobić kuchenne okna i blaty, ale również dodadzą aromatu potrawom. Taki kuchenny kącik zielarski powinien składać się obowiązkowo z bazylii, oregano, szałwii, mięty i tymianku.

Zielony kącik można urządzić nawet na niewielkim metrażu. Wystarczy niewielka szafka lub parapet. Jeśli posiadamy nieco większe mieszkanie, można pomyśleć o ciekawych aranżacjach przy wykorzystaniu skrzynek po owocach czy palet. Prawdziwymi szczęściarzami są Ci, którzy mają balkon bądź taras, mogą urządzić wówczas istne zielone szaleństwo!

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj