PIERWSZA POŁOWA 2016 ROKU ZA NAMI – RAPORT Z RYNKU MIESZKAŃ W POLSCE

Początek roku 2016 był czasem zmian, ale okazało się, że nie aż tak dużych, jak tego oczekiwano. Jedni spodziewali się podwyższenia cen, drudzy liczyli na okazyjne stawki. Każdy kolejny miesiąc stabilizował ceny, które znacząco się nie zmieniały, a potencjalni nabywcy mogli liczyć na podobne oferty, jak w miesiącach poprzednich.

Okazje w Gdańsku i Poznaniu

Według raportów portalu Bankier.pl w lutym największe obniżki cen mieszkań odnotowano w Gdańsku i Poznaniu. To w tym miastach można było liczyć na zakup mieszkania po cenie widocznie niższej, niż pod koniec roku 2015. Analiza ofert mieszkań o powierzchni 38-60 mkw wykazała, że w Gdańsku 1 mkw w lutym był tańszy o ponad 100 zł niż w grudniu ubiegłego roku (z 5582 zł do 5412 zł). Nie była to jednak najniższa cena mieszkań. Najtaniej z rynku wtórnego można było je kupić w Łodzi (3766 zł/mkw), a z rynku pierwotnego w Szczecinie (4709 zł/mkw). Nie było również dla nikogo zaskoczeniem, że najwyższe ceny mieszkań odnotowano w Warszawie, gdzie za 1 mkw mieszkania deweloperskiego o powierzchni  38-60 mkw zapłacono 7814 zł. Według statystyk i raportów z roku 2015 było to o 40 zł za mkw więcej. We Wrocławiu ceny wahały się w granicach 6000 zł.

Po 6 miesiącach…

Zdaniem Bankier.pl najdroższymi miastami na rynku mieszkaniowym były Warszawa, Kraków i Poznań. W stolicy w czerwcu 1 mkw mieszkania deweloperskiego o powierzchni 38-60 mkw kosztował 7897 zł, czyli o ponad 80 zł więcej niż na początku roku. Za mieszkanie z rynku wtórnego zapłacono nawet ponad 8000 zł/mkw. W Krakowie stawki te były zbliżone, tzn. zarówno za mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego zapłacono ok. 6800 zł/mkw. W Poznaniu 1 mkw mieszkania deweloperskiego kosztował 6429 zł, a mieszkania z drugiej ręki niecałe 6000 zł. Również we Wrocławiu ceny były zbliżone i nie zmieniły się znacząco od lutego tego roku.

Gdzie w czerwcu można było kupić mieszkania najtaniej? Od początku roku w tej kwestii tej nie zaszły większe zmiany. Nadal najkorzystniejsze ceny mieszkań były w Łodzi i Szczecinie, gdzie średnio za 1 mkw trzeba było zapłacić ok. 4000 zł.

W pierwszym kwartale zostało sprzedane ponad 14 tys. mieszkań w całym kraju, a na rynek zostało wprowadzonych ponad 13 tys.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj