Wybór mieszkania to dla wielu inwestycja na całe życie. Decyzja jest trudniejsza w momencie, kiedy planujemy mieszkanie na kredyt, mamy wówczas dodatkowe zobowiązania. Rozpatrujemy wiele opcji, biorąc pod uwagę wiele czynników – cenę, metraż, lokalizację i rynek pierwotny bądź wtórny. Okazuje się, że Polacy w wyborze własnych czterech kątów są zgodni, co do podstawowych warunków, mianowicie: ma być tanio i wygodnie.
2 pokoje – optymalne rozwiązanie
Od dłuższego czasu obserwować możemy spore zainteresowanie mieszkaniami dwupokojowymi. To właśnie one cieszą się największą popularnością i są najchętniej kupowane, zarówno jeżeli chodzi o rynek pierwotny, jak i wtórny. Cena takiego mieszkania waha się w granicach 200-400 tys. zł. Rozbieżność jest znacząca, co jest uwarunkowane wielkością miasta, lokalizacją, jak również metrażem. Trzeba wiedzieć, że 2 pokoje z kuchnią to nie zawsze 35 mkw. Coraz częściej spotkać się można z większym metrażem, nawet do 60 mkw, jednak w takiej sytuacji cena jest już zdecydowanie wyższa.
Dwupokojowe mieszkanie jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla singla jak i dla małżeństw z dzieckiem czy starszych ludzi. W 2015 roku 60-70% obrotu transakcyjnego stanowiły mieszkania dwupokojowe o metrażu 40-50 mkw. To ponad połowa wszystkich mieszkań, jakie zostały sprzedane w ubiegłym roku.
Trendy się zmieniają
Im większe, tym lepsze – czy aby na pewno? Statystyki wskazują na coś zupełnie innego. Owszem, kilka lat temu odnotowano duży popyt na większe mieszkania, gdzie liczyła się przestrzeń i duży metraż. Zaczęło jednak brakować mieszkań mniejszych, co widać po obecnym zainteresowaniu potencjalnych nabywców. Deweloperzy dostrzegli, że zmieniają się preferencje społeczeństwa i w nowym budownictwie starają się inwestować również w mieszkania o metrażu 30-40 mkw. Mają one wydzieloną sypialnię i salon, najczęściej połączony z kuchnią.
Nie jest to jednak ostatnie słowo ludzi, którzy planują zakup mieszkania. Jak widać, wszystko zmienia się z roku na rok. Mieszkania o dużych powierzchniach cieszyły się zainteresowaniem kilka lat temu, teraz chętniej wybierane są mniejsze, dwupokojowe metraże. Co trzecia osoba myśli o zakupie mieszkania trzypokojowego, jednak mieszczącego się w granicach 40-50 mkw. Czy zatem już niedługo takie mieszkania będą przeżywać swój renesans? Wszystko wskazuje na to, że właśnie w takie rozwiązania powinni inwestować deweloperzy.