URZĄDZAMY MIESZKANIE DLA SENIORA

Przy urządzaniu mieszkania ważne jest to, aby zawsze uwzględniać oczekiwania i możliwości osób, które będą w nim mieszkać. W przypadku osób starszych ma to kluczowe znaczenie, ponieważ od tego zależy, jak bardzo będzie ono funkcjonalne i w jak dużym stopniu zapewni im komfort. Niekiedy ograniczenie ruchowe osoby w podeszłym wieku stanowi najważniejszy czynnik, jaki powinno się wziąć pod uwagę planując aranżację wnętrza.

Duża powierzchnia to nie zawsze synonim wygody i komfortu

Istnieje przekonanie, że im większa powierzchnia mieszkania, tym jest ono praktyczniejsze dla domowników. Nie zawsze jednak teoria ta znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
W przypadku osób starszych, to mniejszy metraż dostarcza im wygody i komfortu. Duży dwupiętrowy dom jest trudny w utrzymaniu, a większość pomieszczeń jest niewykorzystana.
W takiej sytuacji należy z niego zrezygnować na rzecz mniejszego i bardziej przytulnego mieszkanka. Dla jednej osoby w zupełności wystarczą dwa pokoje z kuchnią na cichym
i bezpiecznym osiedlu. Pamiętajmy jednak, aby w bloku znajdowała się winda, co ułatwi seniorowi poruszanie się.

Ergonomiczne wnętrze

Wnętrze oprócz tego, że powinno być modne i estetyczne, to przede wszystkim musi być praktyczne. Osoby starsze mają inne potrzeby, niż młode małżeństwa czy duże rodziny z dziećmi. Cenią sobie spokój, ciszę, ale również przestrzeń. Zbyt duża ilość mebli nie sprawdzi się więc najlepiej. Najlepiej jeśli w pokoju dziennym znajdą się jedynie: sofa, fotel, niewielki stolik i kilka szafek w zabudowie. Trzeba mieć na uwadze także i to, iż osoby w podeszłym wieku lubią oglądać telewizję i czytać książki. Mała biblioteczka z ulubionymi powieściami na pewno będzie dobrym rozwiązaniem.

Kuchnia może być połączona z salonem, ale nie jest to warunek konieczny. Bez wątpienia nie powinno w niej zabraknąć stołu i kilku krzeseł. Jeżeli jest ona zbyt mała, miejsce to można wygospodarować w pokoju dziennym. Jeżeli chodzi o sypialnię, to najlepiej, by była przestronna. Łóżko najlepiej, kiedy stanie przy oknie, a dojście do niego nie będzie blokowane przez inne meble. Duża szafa i nocna szafka z lampką to w tym przypadku jednocześnie minimum i maksimum wyposażenia sypialni.

Ważne jest również zagospodarowanie łazienki. Tutaj zwracamy szczególną uwagę na łatwość poruszania się. Zachowujemy odstępy pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i nie zapominamy
o dodatkowych uchwytach i poręczach.

A co z kolorystyką wnętrz? Wybieramy delikatne i stonowane kolory, spokojną zieleń i subtelne beże. Ma być przyjemnie i przytulnie.

 

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj