DOM SZEREGOWY CZY WOLNOSTOJĄCY?

Dom idealny, czyli jaki? Dla każdego ważne są zupełnie inne aspekty, dlatego pojęcie „dom idealny” nie istnieje. To sprawia, że przy zakupie nieruchomości trzeba kierować się rozsądkiem, własnymi potrzebami i możliwościami. Zawsze są rozwiązania lepsze i te mniej korzystne – sztuką jest dokonać wyboru najlepszego, który pozwoli nam cieszyć się własnym kątem, a nie będzie jedynie przypominał o spłacie comiesięcznych rat kredytowych.

Bardzo wielu ludzi podkreśla, że dom to inwestycja na całe życie, dlatego nie należy na niej oszczędzać. Co jednak, kiedy nasz budżet nie jest wystarczający, aby móc pozwolić sobie na duży dom jednorodzinny usytuowany daleko od miejskiego zgiełku? Dom wolnostojący to w wielu przypadkach cel, do którego dąży się przez wiele lat. Mieszkanie w blokach męczy, obecność sąsiadów z każdej strony sprawia, że nasza intymność i prywatność jest znacząco ograniczona. Nie mamy również możliwości wyjść latem do ogrodu i korzystać z pięknej pogody, zrelaksować się leżąc na leżaku lub kocu. Kiedy jednak zastanowimy się dokładniej nad tym, czy dom wolnostojący to rzeczywiście jest marzenie, które chcemy zrealizować, zaczynają pojawiać się pewne wątpliwości. Pomimo wielu zalet takie rozwiązanie ma również swoje wady. Po pierwsze duży wydatek, na którego nie każdego stać. Po drugie wysokie koszty utrzymania, szczególnie zimą, kiedy trzeba ogrzewać dużą powierzchnię. Po trzecie duża odległość od centrum, co związane jest z długim dojazdem do pracy i wczesnym wstawaniem. Dom idealny w jednym momencie może okazać się tym mało doskonałym.

Złoty środek, czyli dom szeregowy w zabudowie

Alternatywą dla domów wolnostojących są domy szeregowe w zabudowie. To pewnego rodzaju dom w bloku, a więc łączy w sobie cechy domku jednorodzinnego oraz mieszkania w bloku. Jest to tańszy sposób na własny kawałek podłogi. Również same koszty utrzymania są znacząco niższe niż w przypadku wymarzonego domu wolnostojącego z wielkim ogrodem. Niektóre z nich są dzielone na wszystkich mieszkańców, a przylegające do siebie ściany domów sprawiają, że są one dużo cieplejsze. Sąsiedzi nie dla wszystkich są złem koniecznym. Niektórzy potrzebują codziennego kontaktu z ludźmi, chętnie spotykają się przy kawie czy po prostu w biegu zamieniają kilka życzliwych słów. Współczesne osiedla domków szeregowych mają często swoje prywatne place zabaw i boiska. Są to miejsca bezpieczne, co jest dobrą informacją dla ludzi mieszkających samotnie czy rodzin z dziećmi.

Oczywiście dla wielu osób taki dom nie jest wymarzoną opcją i wybiorą dom wolnostojący, który również ma mnóstwo zalet. Wszystko należy jednak dokładnie przemyśleć i przeanalizować, a niekiedy nawet pozbyć się uprzedzeń i ogólnie przyjętych opinii.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj