POKÓJ DLA DZIECKA – BEZPIECZNIE I FUNKCJONALNIE

Pokój dziecka tworzymy przede wszystkim z myślą o nim samym, o jego bezpieczeństwie, radości, jaką będzie czerpał, przebywają w nim oraz o jego dobrym samopoczuciu. Powinien być on zatem miejscem funkcjonalnym, sprzyjającym rozwojowi malucha oraz bezpiecznym. Planowanie aranżacji może więc okazać się dużym wyzwaniem dla rodziców, a chęć stworzenia jedynie ładnego pokoju zdominować najważniejsze te cechy.

Co to znaczy bezpieczny?

Słowo „bezpieczny” ma bardzo szerokie znaczenie i w zależności od tego, w jakich okolicznościach i w stosunku do czego go używamy, ma inną wartość. Przy projekcie pokoju dziecka należy szczególną uwagę zwrócić na to, z jakiego materiału wykonane zostały meble oraz z czym maluch będzie miał styczność. Najlepszym rozwiązaniem bez wątpienia są meble drewniane, czyli wybieramy tworzywo naturalne i ekologiczne. Szafki i łóżeczko nie może mieć ostrych kantów, więc albo wybieramy meble te zaokrąglone na końcach albo zabezpieczamy je specjalnymi nakładkami. O zabezpieczenie należy zadbać również w przypadku gniazdek elektrycznych i kaloryfera. Sprawdzamy wszystko, co stanowić może bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Również wybrana przez nas farba powinna być pozbawiona wszelkich środków chemicznych. Właśnie z tego powodu wielu rodziców decyduje się na zastąpienie jej tapetą.

Funkcjonalnie – planowanie „z głową”

Nie wszystko co nam się podoba i wpadnie nam w oko w sklepie musi znaleźć się w pokoju. Zbyt duża ilość mebli, zabawek i dodatków jedynie wpłynie na przytłaczający charakter tego miejsca i bezpieczny pokój stanie się zagrożeniem dla małego człowieka. Najłatwiej jest podzielić pomieszczenie odpowiednio na kilka stref. W ten sposób unikniemy chaosu i wielu problemów.

Zarówno dla rodzica, jak i samego dziecka ważny jest jego sen i odpoczynek. Strefa wypoczynku to nic innego jak łóżeczko, mała szafeczka i dobrze dobrane oświetlenie. Zwracamy uwagę na materac, który powinien być dopasowany do wieku dziecka i jego potrzeb. Jeżeli chodzi o oświetlenie, to stawiamy na naturalność. Mała lampka na szafeczce nocnej lub zamontowana na ścianie będzie najlepszym rozwiązaniem.

W momencie, kiedy nasze dziecko jest już starsze tzn. w wieku szkolnym, drugim istotnym miejscem w jego pokoju jest miejsce do nauki, tzn. biurko, wygodne i odpowiednio wyprofilowane krzesło i regał z książkami. Tutaj pamiętamy o to, aby biurko zostało usytuowane prostopadle do źródła naturalnego światła. Oprócz tego musimy zadbać o to, aby na biurku znalazła się lampka o optymalnej odległości długości światła od oświetlanego punktu nie większej niż 35 cm.

Pokój dziecka to również miejsce jego zabawy. Przydadzą się nam zatem komody z szufladami, pudełka, skrzynie i regały, dzięki którym łatwiej będzie nam utrzymać porządek. Często rodzice inwestują również w niewielki stolik z małymi, kolorowymi krzesełkami lub duże, miękkie pufy.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj