KUPNO MIESZKANIA OD DEWELOPERA KROK PO KROKU

Zakup mieszkania jest początkiem nowego etapu życia. To decyzja, której nie podejmuje się z dnia na dzień, a poprzedzona jest analizą rynku, własnych możliwości finansowych i zdefiniowaniem własnych priorytetów.

Wybór nieruchomości

Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, najpierw szukamy tego odpowiedniego. Zazwyczaj przeglądamy wiele ofert biur nieruchomości, aby zorientować się, co oferuje nam współczesny rynek mieszkaniowy. To jest ważny etap, ponieważ od niego zależy, gdzie w przyszłości będziemy mieszkać. Wstępne rozeznanie pozwala nam na stworzenie listy tych najlepszych dla nas inwestycji. Ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej i zgromadzić wszystkie interesujące nas informacje tzn. lokalizację mieszkania, jej cenę oraz warunki współpracy z deweloperem.

Pierwsze spotkanie z deweloperem i poznanie jego kwalifikacji

Istotną kwestią jest również to, aby dobrze poznać dewelopera, z którym podejmiemy współpracę. Powinien on być osobą doświadczoną, znającą dokładnie rynek mieszkaniowy oraz mieć prawo własności działki. W tym celu warto jest poprosić o prospekt, czyli dokument, w którym zawarte są m.in.: takie informacje, jak termin zakończenia budowy budynku oraz termin przeniesienia własności, cały harmonogram płatności i warunki odstąpienia od umowy. Dobrze jest również zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego działek, które sąsiadują z osiedlem, na którym chcemy wykupić lokum. Mamy także prawo do wglądu w sprawozdanie finansowe firmy. Takie rozeznanie daje nam gwarancje, że mamy do czynienia z zaufanym i profesjonalnym kontrahentem.

Rezerwacja mieszkania i podpisanie umowy przedwstępnej

Po wyborze mieszkania zostaje ono dla nas zarezerwowane. Jest to czas, kiedy możemy podjąć ostateczną decyzję i przemyśleć pewne kwestie. Czas takiej rezerwacji jest uzależniony od firmy, z którą podejmujemy współpracę. Następnie podpisujemy umowę przedwstępną, która stanowi warunek do podpisania w późniejszym terminie umowy ostatecznej. W jej warunkach zawarte są również informacje dotyczące ewentualnej rezygnacji z zakupu mieszkania.

Pozyskanie środków finansowych i kredyt

Umowa przedwstępna stanowi warunek do udzielenia nam kredytu na stosowną kwotę. Obecne prawo mówi, że kredyt otrzymujemy na 85% wartości nieruchomości, a 15% stanowi nasz wkład własny. Jeżeli jednak dysponujemy gotówką, która może pokryć całość kwoty mieszkania, płatności dokonujemy sami według ustalonego harmonogramu.

Umowa ostateczna i odbiór mieszkania

Lokal odbierany jest w obecności dewelopera. W tym czasie sprawdzamy, czy wszystkie czynności zostały wykonane zgodnie z podpisaną umową. Następnie podpisujemy umową ostateczną w formie aktu notarialnego. Od tego momentu stajemy się właścicielem mieszkania i wszystkie obowiązki z nim związane przechodzą na nas, czyli na kupującego.

 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj