ZAKUP CZY WYNAJEM – CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA

Ile kosztuje wynajem mieszkania? Czy kwota ta jest adekwatna do korzyści i wad, jakie są z tym związane? Są osoby, które przez wiele lat odkładają pieniądze z myślą o przyszłej inwestycję we własne cztery kąty. Inni uważają, że są rzeczy ważniejsze i wynajem wcale nie jest opcją gorszą. Kto ma rację?

M JAK MIESZKANIE

Pierwsze własne mieszkanie to decyzja, która swoje konsekwencje będzie miała nie tylko w najbliższej przyszłości, ale również w całym życiu. Najczęściej mieszkanie na własność idzie w parze z kredytem hipotecznym, który spłacamy przez 20-30 lat w comiesięcznych ratach. Przyjrzyjmy się jednak korzyściom posiadania własnego mieszkania:

 • własne mieszkanie to podejmowanie samodzielnych decyzji o jego aranżacji, zmianach, jakie w nim przeprowadzamy, a zatem możemy robić w nim, czego dusza zapragnie.
 • przez 20 lat spłacamy kredyt, a potem mieszkanie mamy na własność, należy do nas. Inwestujemy we własną przyszłość
 • mieszkanie jest dobrą inwestycją, mamy coś, co jest warte kilkaset tysięcy złotych. Mieszkanie zawsze można sprzedać lub wymienić na inne
 • poczucie stabilizacji, której potrzebuje każdy z nas.

WYNAJEM- WOLNOŚĆ I SWOBODA

Własne mieszkanie to krok w kierunku samodzielności i dorosłości, to takie symboliczne rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Dla niektórych taka stabilność to zamknięcie się na wiele możliwości. Czasami jednak nie stać nas na wymagany przez banki wkład własny lub nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej i pozostaje nam wynajmować mieszkanie, co wcale nie musi być takim niekorzystnym rozwiązaniem:

 • brak zobowiązań finansowych w stosunku do banku, co daje nam większe możliwości w podejmowaniu rozsądnych decyzji w momencie potrzeby lub chęci zmiany mieszkania
 • nie jesteśmy zobowiązani do przeprowadzania co kilka lat remontu w celu odświeżenia mieszkania
 • jesteśmy wolni i nie musimy być przywiązani do jednego miejsca, miasta, a nawet do stałego pobytu w kraju.
 • w przypadku wynajmu mieszkania mamy możliwość negocjacji jego ceny

NIE WSZYSTKO JEST DLA KAŻDEGO

Decyzja o tym, gdzie będziemy mieszkać i czy będzie to wynajęte mieszkanie czy własny dom, podejmowana jest w oparciu o sytuacje finansową, własne preferencje, możliwości, a także osobowość i emocje. Osoba ceniąca sobie spokój i stabilność na pewno zdecyduje się na zakup mieszkania, a ta która jest żądna przygód i nie jest w stanie przez dłuższy czas żyć w jednym miejscu na wynajem. Nie jest również powiedziane, że mieszkanie na własność jest dla rodziny z dziećmi, a druga opcja dla singli, studentów i młodych par. Decyzja o naszej przyszłości to kwestia indywidualna podparta wieloma czynnikami.

 

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj