PARTER – CZY WARTO Z NIEGO REZYGNOWAĆ

Odrzucanie ofert mieszkania na parterze jest powszechnie bardzo znane. Najczęściej wybieramy mieszkania, które mieszą się na 1 lub 2 piętrze. „Partery” nie cieszą się dużym zainteresowanie, jednak obecnie projektanci budynków starają się w taki sposób dostosować mieszkania do potrzeb potencjalnych nabywców, aby spełniały ich wymagania oraz zniwelować wady związane z mieszkaniami parterowymi.

Czy warto?

Mieszkanie na parterze słynie z przewagi wad nad zaletami. Nie można jednak wszystkich nieruchomości traktować w sposób jednakowy.

Dlaczego unikamy mieszkań parterowych?

 • Uważa się, że taki lokal należy do najzimniejszych. W przypadku starszego budownictwa może się to okazać prawdą, jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę nowoczesne osiedla i nowo wybudowane budynki sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Deweloperzy kładą bardzo duży nacisk na izolację dolnej części budynku, zatem wszystko zależy od tego, gdzie planujemy zakupić mieszkanie.
 • Nisko ulokowane mieszkanie jest dużo bardziej narażone na ryzyko włamania, niż lokale usytuowane na wyższych piętrach. Kraty w oknach z lat 80. i 90. odeszły już jednak w zapomnienie i jako formę zabezpieczenia stosuje się okna zamykane na kluczyk lub zewnętrzne rolety antywłamaniowe.
 • Za wadę mieszkania na parterze uznaje się również brak prywatności. Naturalnie z podwórka czy ulicy widać wszystko to, co dzieje się w pomieszczeniach mieszkania. Jednak któż z nas nie zakłada dzisiaj w oknach firan, zasłon czy rolet? Jest to jeden z podstawowych elementów wystroju wnętrza, który chroni naszą prywatność i zabezpiecza przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów.
 • Widok z parterowego mieszkania bez wątpienia nie zachwyca. Dla wielu to bardzo ważny aspekt, dlatego starają się o swoje cztery kąty na wyższych piętrach, drugim bądź trzecim. Pamiętajmy jednak, że mieszkając wyżej nie zyskamy zbyt wiele. Jeżeli zależy nam na pięknej panoramie miasta, to najlepiej wybrać wysokie wieżowce z przeszkleniami.

Dlaczego warto przemyśleć zakup mieszkania na parterze?

 • Dużą zaletą mieszkań na parterze jest ich cena, która może być niższa nawet o kilka tysięcy. Aspekt finansowy czasami bierze górę nad atrakcyjnością czy innymi udogodnieniami. Jest to zatem szansa dla tych, którzy dysponują mniejszymi środkami pieniędzy lub ich zdolność kredytowa pozwala jedynie na zakup tańszego mieszkania.
 • Mieszkania w starszym budownictwie z lat 80 oferują swoim mieszkańcom niewielkie ogródki, do których łatwy dostęp mają właśnie Ci, którzy posiadają mieszkania na najniższym piętrze. W bloku nie każdy może pozwolić sobie na takie udogodnienia. W przypadku nowoczesnych osiedli mieszkania te wyposażone mogą być np. w duże tarasy czy niewielkie powierzchnie zielone, które można dowolnie zagospodarować.
 • Być może dla niektórych nie ma to większego znaczenia, ale są też tacy, dla których winda może stanowić duży problem. Jedni mają lęk przed jazdą windą, a inni przeżyli jej awarię. Wyobraźmy sobie, że musimy po schodach wchodzić na 8 czy 9 piętro. Chyba nikt nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji.
 • Mieszkanie na parterze to doskonała opcja dla ludzi starszych, którzy nie są już tak sprawni, jak w młodości. Schody są dla nich bardzo dużym ograniczeniem i pokonanie nawet 1 czy 2 pięter może stanowić dla nich niemały problem.

Parter w nowoczesnym wydaniu

Dzisiejszy „parterowicze” w wielu przypadkach mogą czuć się dużymi szczęściarzami. Deweloperzy robią wszystko, aby sprawić, że będą oni czuć się jak we własnym domku jednorodzinnym. Duże tarasy czy balkony, które można dowolnie zagospodarować. Stół z krzesłami, bujana huśtawka czy rośliny i kwiaty w dużych donicach, tak można mieszkać w dzisiejszych blokach. Zielona przestrzeń pozwala dać dziecku miejsce do zabawy: piaskownica, trampolina czy zjeżdżalnia, to jest możliwe. Mieszkańcy bardzo często decydują się na pergole, które spełniają rolę nie tylko ozdobną, ale również chronią przed włamaniami czy wzrokiem ludzi z zewnątrz. Dzisiejszy parter to nie zimne i przyciągające złodziei mieszkanie, a piękne miejsce do zamieszkania dla całej rodziny.

 

Skontaktuj się z nami

  Która z inwestycji Cię interesuje?

  Porozmawiajmy

  W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj