MAŁE MIESZKANIA I DUŻA FUNKCJONALNOŚĆ

Duże mieszkanie jest dla wygodnych, małe dla kreatywnych. Nietrudno się z tym nie zgodzić, kiedy wejdziemy do 24-metrowej kawalerki. Wielu wtedy myśli: „tutaj nawet łóżko mi się nie zmieści”, a jednak się zmieści i to nie tylko łóżko, a stół z 4 krzesłami, szafa, biurko i wygodna kanapa. Wystarczy mieć pomysł na mieszkanie, wiedzieć, jak je odpowiednio zaaranżować, aby wykorzystać jego potencjał i w jaki sposób dobrać meble. W przypadku kawalerek czy małych mieszkań dwupokojowych trzeba zagospodarować każdy metr kwadratowy powierzchni, a stanie się ono piękne, funkcjonalne i spełniające Twoje oczekiwania.

Wbrew pozorom małe mieszkania 1-2 pokojowe nie należą do najtańszych. To właśnie one w porównaniu z dużymi mieszkaniami 3-4 pokojowymi, jeżeli chodzi o cenę, wypadają najgorzej. Dlaczego tak się dzieje? Wydawać by się mogło, że kawalerki cieszą się małym zainteresowaniem wśród dzisiejszego społeczeństwa. Szukamy raczej mieszkań o dużych metrażach, przestrzeni i kilku pokojach. Należy jednak rozwiać te wątpliwości. Pomimo, że za metr kwadratowy przy małych mieszkaniach musimy zapłacić więcej, to nadal ich ogólna cena jest niższa. Zatem na kawalerki i 2-pokojowe mieszkania decydują się Ci, dla których zazwyczaj są to pierwsze cztery kąty. Ich zasoby finansowe nie pozwalają na większe inwestycje, dlatego ograniczają się do tego, co nie pogrąży ich finansowo. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla studenta czy singla. Małe mieszkanie to mniej obowiązków.

Problem może pojawić się dopiero wtedy, kiedy zaczniemy planować aranżacje małego mieszkania. Jakie możliwości możemy wykorzystać?

Postaw na biel

Nowoczesność to jasne barwy, a zatem nie powinien nikogo dziwić fakt, że również w tym przypadku zaleca się skorzystanie z jasnych odcieni z palety kolorów. Ci, którzy lubią sterylność, proponuje się biel bądź błękit. Jednak nie jest to konieczne, można zdecydować się na delikatną zieleń czy klasyczny beż. Ważne jest, aby przy kolorach ścian nie eksperymentować, a skoncentrować się na jednym, konkretnym kolorze. Poszaleć możemy za to z dodatkami, które ożywią wnętrze mieszkania. Argumentem za jasnymi kolorami na małych powierzchniach jest to, że optycznie powiększają pomieszczenia.

A na ścianach lustro lub fototapeta

Możemy pobawić się również w iluzjonistę. Lustra podkreślają przestronność wnętrza i kamuflują jego słabe strony. Dzięki nim możemy osiągnąć efekt trójwymiarowości, dzięki czemu kilkanaście metrów kwadratowych zamieni się w duże pomieszczenie. Fototapeta dodaje głębi, dzięki czemu pokój również wydaje się większy. Jest ona również fantastycznym elementem dekoracyjnym.

Antresola – Twoja mała, przytulna sypialnia

W wyższych mieszkaniach z łatwością można zaoszczędzić bardzo dużo miejsca. Na takich powierzchniach doskonale sprawdza się antresola, czyli część kondygnacji wydzielona z przestrzeni pomieszczenia, znajdująca się przy suficie. Marzy Ci się sypialnia, ale Twoje małe mieszkanie ogranicza Ci zrealizowanie tych celów? Jeżeli masz wysokie mieszkanie, możesz spokojnie pomyśleć o antresoli. Pamiętajmy, że sprawdzi się ona również w roli biura czy garderoby.

Łóżko, którego nie widać

Projektanci prześcigają się w pomysłach, jeśli chodzi o wielofunkcyjność mebli. Spotkać się możemy z rozwiązaniem, kiedy to duże łóżko zostało ukryte w podeście, który został wykorzystany np. jako biuro czy kącik dla dziecka. Na co dzień go nie widać i nie zajmuje nam tak cennej przestrzeni.

Wolnostojącym meblom mówimy NIE

Nie zapominajmy o dobrej organizacji przestrzeni i jej wykorzystaniu. Dobrym pomysłem są zabudowane wnęki i wolne ściany czy szuflady zrobione pod łóżkiem. Dużo lepiej sprawdza się jedna duża zabudowa, niż kilka mniejszych wolnostojących szafek. W małych mieszkaniach przyda się każda, nawet najmniejsza skrytka.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj