KTO MOŻE OTRZYMAĆ WSPARCIE MDM PRZY ZAKUPIE MIESZKANIA

Program Mieszkanie dla Młodych (MDM) to możliwość zakupienia własnego lokum ze wsparciem rządu. Obowiązuje on w przypadku chęci wykupienia pierwszego mieszkania lub domu.

Na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabywaniu pierwszego mieszania przez młodych ludzi, osoby, które planują kupno swojego pierwszego domu lub mieszkania mają możliwość ubiegania się o wsparcie rządowe w spłacaniu zobowiązania.

Na co można uzyskać dofinansowanie

Według najnowszych zmian w sposobie działania programu o finansowanie swojego pierwszego lokum mogą ubiegać się osoby, które przy pomocy instytucji kredytowej zdecydowały się na kupno mieszkania lub zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.

Zauważyć należy tutaj zależność, mówiącą o tym, że uzyskanie dofinansowania na wyżej wymienione lokale jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy nabywca decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Jeżeli zakup finansowany jest ze środków własnych,  dofinansowanie nie może zostać przyznane.

Wsparcie państwa przyznawane jest również osobom, które zdecydowały się na wybudowanie swojego pierwszego domu. W tym przypadku pomoc polega na zwrocie podatku VAT za materiały budowlane. Nie ma ona tutaj związku z kredytem mieszkaniowym i nie obowiązuje przymus zaciągania zobowiązania, ponieważ bank w żaden sposób nie pośredniczy w otrzymaniu zwrotu podatku VAT. To osoba, która buduje dom samodzielnie zgłasza się do Urzędu Skarbowego.

Kto może skorzystać

Z programu mogą skorzystać wszystkie małżeństwa oraz osoby samotne w wieku do 35 lat. W przypadku małżeństwa decyduje wiek młodszego małżonka licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat. Głównym warunkiem otrzymania wsparcia jest to, aby do dnia przeniesienia prawa własności, osoby te nie były właścicielami lub współwłaścicielami budynku lub lokalu, które będą zaspokajały ich własne potrzeby mieszkaniowe.

Z MDM mogą skorzystać również osoby, które wychowują minimum trójkę swoich lub przysposobionych małoletnich dzieci, dzieci bez względu na wiek, otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci do 25. roku życia uczące się w szkołach lub zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych bez względu na wiek.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj