CO WPŁYWA NA CENĘ ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI ?

Zakup mieszkania wiąże się ze znacznymi wydatkami. Na ostateczną cenę lokalu wpływa zazwyczaj kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę rozpatrując oferty.

Cena to jeden z wielu elementów, które rozważamy zastanawiając się nad zakupem własnego lokum. Oszacowanie tego, czy wydaje się ona atrakcyjna, czy zawyżona to kluczowa kwestia, decydująca o opłacalności naszego zakupu.

Lokalizacja

Głównym czynnikiem wpływającym na to, ile kosztuje mieszkanie jest miejsce, w którym się ono znajduje. Znaczenie ma tutaj nie tylko dzielnica, ale również odległość od ważniejszych części miasta, na przykład centrum, oraz oddalenie od przystanków autobusowych lub tramwajowych. Następnie bierze się pod uwagę dostępność parków i skwerów, szkół, przedszkoli oraz położenie względem ulicy i skierowanych na nią okien.

Rozkład mieszkania i piętro

Bardzo ważnym elementem jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Powszechnie przyjmuje się te, ulokowane na parterze za tańsze, ponieważ są bardziej narażone na włamanie. Podobnie mniej atrakcyjne wydają się te na najwyższych piętrach.W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na obecność windy w budynku. Jest ona traktowana jako element podnoszący komfort mieszkania, dlatego automatycznie podnosi ona wartość nieruchomości.W przypadku układu mieszkania decyduje sposób rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli w lokalu znajdują się pokoje przejściowe lub kuchnia bez okna, wartość jest zawsze niższa. Dodatkowo brak samodzielnych pomieszczeń obniża funkcjonalność lokalu, co sprawia, że jego cena jest także niższa.

Materiał i rok wybudowania budynku

Zazwyczaj droższe są mieszkania w zabytkowych kamienicach. Z kolei te znajdujące się w wielkich płytach wyceniane są niżej. Dodatkowo ceny wahają się w przypadku lokali będących w stanie deweloperskim i tych oferowanych na rynku wtórnym.Najlepszym materiałem budowlanym jest cegła, niemniej jednak jest ona coraz rzadziej stosowana i z tego powodu mieszkania wybudowane tylko przy użyciu cegieł uznawane są za droższe. Jednocześnie te, które powstały z wielkiej płyty, wyceniane są niżej.

Standard mieszkania

Na ten czynnik składa się stan i sposób wykończenia zarówno samego budynku, jak i też jego otoczenia. Dlatego na wysokość ceny wpływają takie elementy, jak: obecność ogrodzenia, miejsca parkingowe i dostępność garaży oraz piwnic, usług dodatkowe: ochrona, portier, miejsce do przechowywania wózków i rowerów.

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj