Mieszkanie na parterze czy na piętrze – co wybrać?

Lokalizacja, metraż, typ budynku, budżet – to tylko część kwestii, które trzeba ustalić przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego mieszkania. My dołożymy do nich jeszcze jedną – parter czy piętro? Oba warianty z pewnością znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Zwłaszcza, że czymś innym będzie parter w kamienicy w centrum miasta, a czymś innym najniższa kondygnacja w nowoczesnym budownictwie na kameralnym osiedlu. To samo dotyczy lokali umiejscowionych wyżej. W zależności od budownictwa mogą znajdować się na drugim piętrze, które będzie ostatnim, albo np. na dziesiątym, a będzie to dopiero połowa budynku. Mimo tak wielu możliwości do wyboru, zebraliśmy cechy wspólne – zarówno te pozytywne, jak i negatywne – obu rozwiązań. Mamy nadzieję, że to rozwiąże Wasz dylemat – mieszkanie na parterze czy na piętrze?

Mieszkanie na parterze – zalety

Głównym atutem, który się nasuwa, kiedy myślimy o mieszkaniu na parterze, jest dostępność. Brak konieczności korzystania z windy czy schodów to ogromna wygoda, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. W nowszym budownictwie to też gwarancja dostępu do ogrodu lub tarasu, co znacząco zwiększa atrakcyjność nieruchomości. Plusem jest również brak sąsiadów pod spodem. Nie trzeba się martwić, że hałasy, np. związane z tupaniem, będą przeszkadzały lokatorom niższych pięter.

Minusy najniższej kondygnacji

Co prawda nie trzeba wspinać się po schodach, ale z równie dużą łatwością ktoś może zajrzeć nam do mieszkania. Okna na poziomie chodnika mogą sprawiać domownikom dyskomfort. Na szczęście zasłony, rolety czy naturalne rozwiązania w postaci roślin mogą go zniwelować. Trzeba przyznać, że partery bywają bardziej narażone na próby włamania. Tu jednak z pomocą przychodzą solidne zabezpieczenia, takie jak rolety antywłamaniowe czy alarmy. Niektóre starsze budynki mogą też mieć problem z odpowiednią izolacją, co może się przyczynić do niższej temperatury. 

Mieszkanie na piętrze – dlaczego warto?

Przenieśmy się teraz kilka kondygnacji wyżej. Tu na pewno do mieszkań wpada więcej światła, z reguły można też liczyć na lepsze widoki. Jeśli do tego mamy do dyspozycji taras – tworzy nam się przyjemna strefa wypoczynku. Na plus jest to, że lokatorzy nie martwią się ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Często też nie docierają do nich dźwięki ulicy, jest więc znacznie ciszej, co docenią z pewnością mieszkańcy ruchliwych lokalizacji. Do zalet można dodać większe poczucie bezpieczeństwa, ryzyko włamania jest mniejsze niż w przypadku parteru. Ale oczywiście są dwie strony medalu…

Wady mieszkania na wyższych kondygnacjach

Schody (nomen omen) zaczynają się, gdy przestaje działać winda. Awarie zdarzają się zarówno w starszym, jak i nowym budownictwie. Jeśli ktoś mieszka na 3 piętrze, to zapewne da sobie radę, ale gdy mówimy o 10 czy 20 poziomie, to dotarcie do mieszkania może stać się nie lada wyzwaniem. W niskiej zabudowie często do dyspozycji są tylko i wyłącznie schody. Nawet jeśli dziś to nie problem, to z czasem może się nim stać, np. gdy w rodzinie pojawią się dzieci, będziemy się zmagać z problemami zdrowotnymi albo we znaki będzie nam się dawał wiek. Trudniejszy dostęp odczujemy też za pewne podczas przeprowadzki, wnoszenia większych mebli czy cięższych zakupów. Mieszkania na ostatnich piętrach mogą też być bardziej narażone na upały. Choć może nie docierają tu dźwięki z ulicy, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że te z lokali nad nami, pod nami i obok już tak. W nowym budownictwie być może będzie to mniej dokuczliwe, ale na pewno jest to aspekt, który warto sprawdzić. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wymienione plusy i minusy powinny być dla Was wskazówkami, które będą pomocne tylko wtedy, gdy zweryfikujecie je ze swoimi potrzebami. Jeśli macie dzieci, psa lub zależy Wam na ogrodzie – parter może być lepszym wyborem. Dla osób ceniących widoki i ciszę idealne będą wyższe piętra. Pod uwagę warto wziąć lokalizację budynku i natężenie hałasu wokół. Istotną rolę odgrywa też standard nieruchomości. Nowoczesne budownictwo często eliminuje wady zarówno parterów, jak i wyższych pięter, oferując np. solidne zabezpieczenia, dobrą izolację czy windę. AZ Budownictwo, deweloper Wrocław, przykłada do tego szczególną wagę. 

Mieszkanie na parterze czy na piętrze – gdzie lepiej?

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Chyba nie zaskoczy Was odpowiedź: to zależy. Wiele osób twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem są lokale w środkowej części bloku – ani nie za nisko, ani nie za wysoko. To dla wielu najlepsze, kompromisowe wyjście. Ale tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i indywidualnych upodobań. AZ Budownictwo deweloper Wrocław ma w swojej ofercie oba typy nieruchomości, każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. 

Skontaktuj się z nami

    Która z inwestycji Cię interesuje?

    Porozmawiajmy

    W trosce o bezpieczeństwo informujemy, że Państwa dane (imię, nazwisko, numer telefonu i/lub adres-email) są przechowywane w naszej bazie. Jeśli chcą Państwo otrzymać od nas ofertę handlową lub informacje o promocjach, prosimy o wyrażenie następujących zgód. Po co to robimy? O naszej polityce prywatności możecie przeczytać Tutaj